Celtic News

Town and Country Teams 2016

Mid Canterbury Rugby would like to announce the ACL/AGSTAFF JAB Town & Country teams selected for the ACL/AGSTAFF Annual Town Verse Country fixtures that are to be held at the Celtic Rugby Club on Sunday 12st June 2016.  Draw is:
 

Under 6 Gold, Celtic JAB 1,11am,
Under 6 Green, Celtic JAB 2, 11am,
Under 7, Celtic 4, 11am,
Under 8, Celtic JAB 1, 11.45am,
Under 9, Celtic JAB 2, 11.45am,
Under 10, Celtic 4, 11.45am,
Under 11, Celtic 2, 11am,
Under 12, Celtic 1, 11am,
Under 13, Celtic 2, 12pm,
Under 14, Celtic 1, 12.15pm.
 
TOWN TEAMS
 
Under 6 - Gold
Celtic: Karatiana Arthur, Arlo Parsons, Angus Robins, Carter Rose, George Summerfield, Hollie Tew,
Hampstead: Emmanuel Gibson, Olivia Saumalu, Kyden Tangaroa, Aggelos Vaeila.
No practice but players are to meet one hour before kick-off.
Any queries or apologies, please contact Anthony Tangaroa 027 788 1386 or Tim Parsons 027 302 4218.
 
Under 6 - Green
Allenton: Jacob Carr, Ben Chivers, Arana Tamakaha, Collegiate: Ollie Grant, Riley Husband, Harrison McCormick, Jake Richan, Harry Ross, Gretchen Ross, Angus Smith.
No practice but players are to meet one hour before kick-off.
Any queries or apologies, please contact Brad Quinlan 027 432 3098.
 
Under 7
Tinwald:  Reihana Carroll, Tekahu Terangi Douglas, Allenton: Paddy Gould, Liam Wilson, Collegiate:  Ryan Fitzgerald, Kinneir Lowe, Celtic:  Tamati Graham, Issac Adam, Hampstead:  Francis Ula, Monson Tuilaepa.
No practice but players are to meet one hour before kick-off.
Any queries or apologies, please contact John Galbraith 027 665 5356
 
Under 8
Allenton: Lucas Carr, Liam Elliott, Corbin Openshaw, Taylor Wilson, Henry Wilson, Celtic: Archie Nijjar, Jack Hislop, Maxton Rowlands, Collegiate: Ashton Cromie, Joel Moffett, Jacob Robinson, Alex Urquhart, Hampstead:  Bronson Kellett, Kymani-Cruz Pupuke, Matewa Tindle-Heka.
No practice but players are to meet one hour before kick-off.
Any queries or apologies, please contact Kevin Urquhart 027 345 9010 or Craig Kellett 021 083 11552.
 
 
 
Under 9
Allenton: Dean Archibald, Tomas Harrison, Nate Lamborn, Celtic: Louis Hastie, Jordie McGillen, Kingsley Olawale, Nick Robins, Jan Steenkamp, Po Joseph Taumaoe, Hanroux Wessels, Collegiate: Riley Broker, Cooper Kellett, Ryan Richan, Austin Rollinson, Arlyn Whittaker.
Practice: Wednesday 1 and Wednesday 8 June at 4.30pm at the Allenton Rugby Grounds.
If unavailable or any queries, please contact Corey Hastie 027 433 5703, Ross Lamborn 0278 796 868 or Bevan Richan 021 525 916.
 
Under 10
Allenton: Declan Pretorius, Regan Lilley, Gus Preston, Lachlan Jemmet, Collegiate: Tyler Maher, Logan Williams, Ben Harford, Nick Dalgety, Celtic: Murphy Dargue, Aston Nijjar, Fletcher Hobbs, Oliver Hobbs, Hampstead- Vili Fifita, Steven Harris, Tyler Rattray, River Fuluasou.
Practice:  Wednesday 1 June 2016, 5:00 pm at Celtic Rugby Grounds.
If unavailable or any queries, please contact Tim Bain 027 2809 194 or Jaco Pretorius 027 580 0889.
 
Under 11
Allenton: Jack Busch, Mason Duke, Logan Johnson, Nick Kershaw, Monaro Longtime, Samuela Maire,
Seb McMillan, Sam Milner, Sam Orr, Tom Rosevear, Kahu Ross, Celtic: Tim Connolly-Whyte, Daniel Cousins, Anthony Gola, Hamish O'Reilly, George Robbins, Henry Thomas, Henry Wallis, Collegiate: Jake Farrah, Olly Gilbert, Dontae Misa, Taualofa Touli.
Practice: Wednesday 1 June, Monday 6 June and Wednesday 8 June 4.30pm at the Celtic Rugby Grounds.
Any queries or apologies to Ben Busch 027 279 8952 or Dale Thomas 027 432 0246.
 
Under 12
Allenton: Harry Preston, Charlie Banks, Bailey Gleeson, Liam Fuller, Jonty Anderson, Johnathon Davis, Celtic: Henry Hobbs, Anthony Robinson, Harry Dargue, Riley Saa, Travis Mcdowell, Collegiate: Charlie Galbraith, Fergus O’Neill, William Joyce, Madison Trusler-Clark, Jackson Ross, Hampstead: Dion Reid, Jamie Reid, Savelio Solofuti, Ricky Fuluasou, Angus Stewart, Ned Milne.
Practice: Sunday 5 June 2.00:3.30 and Wednesday 8 June 5.30:6.30 at Collegiate Rugby Grounds.
Any queries or apologies to John Galbraith 027 665 5356 or Simon Fitzgerald 027 574 6810.
 
Under 13
Allenton: Jack Gibson, Thomas Patterson, Nick Rattray, Celtic: Kyle Cabangun, Mark Gabriel, Megan Hurley, Archie Schluter, Gerard Wall, Collegiate: Phoenix Andrews, Jake Jackways, Ethan Titheridge, Tyler Tuirangi, Hampstead: Richmiracle Fuluasou, Tevita Hala, Bailey Longtime, Otto Mareko, Anthony Pore, Fritz Sio, Lucan Taylor-Culshaw, Isileli Ula, Caleb Ward, Teamorangi Wehipeihana.
Practice: Wednesday 1 June, 4.30-6pm, at Celtic Rugby Grounds.
Any queries or apologies to Brett Hobbs 027 433 3700 or Vaughan Ward 027 768 1722.
 
Under 14
Allenton: Corey Adams, Xavier Davis, Jacob Gray, Angus Judkins, Ollie Phillips, Celtic: Harry Stapleton, Dylan Sutton, Christian Taanuu, Hampstead: Taurangi Daniels, James Harris, Mac Kaitao, Kris Lay, Kepueli Maamaloa, Kyran McBride, Grayson Mclean, Isack Otene, Kotiti Patea, Mitchell Ruffell, Lochie Stockdale, Daniel Teokotai, Christian Thompson, Taumaoe Touli.
Practice: Friday 3 June, 4.45pm at Hampstead Rugby Grounds. 
Any queries or apologies to Blair O’Donnell 021 902 480 or Tony Kerr 308 4659.

 

COUNTRY TEAMS
 
Under 6 - Gold
Southern: Chase Bishop, Thomas Carr, Lucas Jemmett, Daniel Mead, Frank Rooney, Tom Shearer, Tinwald: Ashton Gare, Hunter Horman, Kingston Reti, Logan Tuki.
No practice but players are to meet one hour before kick-off.
Any queries or apologies, please contact Lyall Jemmett 025 344 505. 
 
Under 6 – Green
Methven:  Paddy Johnson, Liam Clark, Aidan Bungard, Chris Luscombe, Asher Hungerford, Carter Cawthorn Mt Somers: Blake Marrett, Rose Chapman, Rakaia:  Ben Costello, Baxter Florance
No practice but players are to meet one hour before kick-off.
Any queries or apologies, please contact Malcolm Cairns 027 414 4164. 
 
Under 7
Southern:  Toby Brook, Edward Pottinger, Harry Shearer, Ryan Jones, Rakaia: Alex Parris, Liam Sloper Methven: Struan Robertson, Lachie Honeywell, Ben Piper, Tom McCambridge, Harry Fulton, Elliot Markillie
No practice but players are to meet one hour before kick-off.
Any queries or apologies, please contact Steve Shearer 027 220 995. 
 
Under 8
Tinwald: Tyler Tuki, Trae Aitken, Kaylm Chalmers, Jack Strawbridge, Monty Kelk, Methven:  Jamie King, William Brown, Archie Rooney, Rakaia: Ollie Jackways, Donny Thompson, Rueben Hart, Jeremy Wilson, Southern: Max Carr, Max Rooney & Tim McLaren
No practice but players are to meet one hour before kick-off.
Any queries or apologies, please contact Ken Aitken 027 366 8603
 
Under 9
Methven:  Archie McKerrow, Blake Robinson, Toby Brown, Ryan Wareing, Byron Campbell, Rakaia: Austin   Ford, Lachie Jones, Ryan Gurgia, Connor Heneghan, Dylan McDonald, Southern: Josh Isherwood, Ryan Proudman, Finley Fulton, Angus Carr, Harry Carr.
No practice but players are to meet one hour before kick-off.
Any queries or apologies, please contact Jarred McKerrow 021 251 5001.
 
Under 10
Methven:  Isaiah Carter, George Fulton, Bede Giera, Zane Harmer, Henry King, Will Lemon, Tom McKenzie, Rhodes Taylor, Rakaia: Robyn Fifita, Flynn Ford, Patrizio Novello, Kaleb Thompson, Southern:  Brody Burrowes, Will Saunders, Ryan Watt, Tinwald: Jessie Chapman, Toby Colhoun.
Practice: Monday 6th June at 5pm at Tinwald Rugby Grounds.
Any queries or apologies, please phone Mark Collie 027439 3331.
 
Under 11
Collegiate: Jake Wilson, Methven:  Jack Brown, Cooper Cudmore, Paddy Currie, Patrick Duff, Colt Hill, Jack Irwin, Jack Jones, Floyd Lester, Hunter Lill, Osker Trafford, Southern:  Sam Hinton, Blake Millar,
Tinwald: Flynn Gooseman, Ethan Hill, Jack Middleton, Seth Doig, Iria Franci.
Practice: Wednesday 8th June at 6pm at the Tinwald Rugby Grounds.
Any queries or apologies, please phone Hefin Jones 027 420 5483 or Brent Middleton 027 441 2466.
 
 
Under 12
Methven: Gabriel Newton, Max Hellyer, Rueben Brown, Sam Cuttle, Thornton Taylor, Rakaia: Josh Dunlea, Stephanie Geeson, Southern: Aidan Watt, Angus Hyde, Devon Flannery, Harry Schmack, Isaac Simpson, James McLaren, Jasper Keating, William McKenzie, Tinwald: Ben Wallington, Brodie Winstone, Cory Jenkins, Damien Green, Guy Stanway, Harry Soal, Riley Harris.
Practice: Wednesday 8 June, 6.15pm, Hinds Rugby Grounds.
Any queries or apologies to Wayne Schmack 027 208 6345 or Reece Wallington 022 108 4289.
Under 13
Methven: Charlie Brown, Gus Casey- Solly, William Hayden, Jack Jones, Anthony Kervil, Logan Marshall, Alex Roderick, Rakaia: Seth Hislop, Oscar Langi, Daniel Morton, Angus Stewart, Southern:  Hunter Brook, Hugh Cameron, Caden Forrester, Xavier Henwood, Jed Syme, Tomas Wilson, Tinwald: James Brady, Alex Chapman, Ben Middleton, Jack Soal, Cade Whittaker.
Practice: Wednesday 1 & 8 June, 6pm-7.30pm, Tinwald Rugby Grounds.
Any queries or apologies to Harry Stanway 027 477 0551 or Paul Hayden 027 218 603.
 
Under 14
Methven: Preston Docherty, Jared Hill, Liam Huddleston, Charlie McIntosh, Sam Ree, George Seque,
Josh Sheridan, Sam Taylor, Rakaia: Harley Burton, Alex Jones, Dylan Page, Southern: Hayden Davis
Tinwald:  Sam Brown, Lochlan Deuart, Benjamin Donald, William Gye, Jayden Henshilwood, Josh Jones, Dylan Mann, Benjamin Wilson, Jackson Winstone.
Players to meet one hour before kick-off please.
Any queries or apologies contact Warren Donald 027 479 6446 or Ben McIntosh 027 424 4344.